Šolski novinarji si ogledali RTV in film Kraljica smeha

V torek, 6. junija, so se učenci, ki obiskujejo novinarski krožek, z vlakom odpravili v Ljubljano. Ob zaključku šolskega leta, ki smo ga sklenili z izdajo 3., najobsežnejše številke šolskega časopisa Cajteng letos, smo se namreč odpravili na obisk RTV in ogled filma Kraljica smeha.

Najprej smo se podali na Radiotelevizijo Slovenija (RTV), ki je edina javna, neprofitna radiotelevizijska organizacija v Sloveniji. RTV ustvarja tri nacionalne radijske in tri nacionalne televizijske programe, regijske programe, pa tudi programe za avtohtono madžarsko in italijansko narodno manjšino v Sloveniji, programe za slovenske narodne manjšine v sosednjih državah ter za slovenske izseljence. Poseben pomen zaseda tudi s svojo glasbeno produkcijo, v okviru katere delujejo Simfonični orkester RTV Slovenije, Big Band RTV in drugi.

Mi smo si ogledali njihove prostore na Kolodvorski ulici. Pokazali so nam t. i. »masko«, kjer voditelje televizijskih oddaj pripravijo na snemanje, velik prostor z aktualnimi in preteklimi oblačili in kostumi, kjer svoje delo opravljajo stilisti, modni svetovalci in kostumografi, ogromno skladišče z vsemi možnimi rekviziti ter največji snemalni studio, v katerem snemajo veliko znanih oddaj, ki si jih lahko ogledamo po televiziji.

Nato smo se odpravili po Kolodvorski ulici malo naprej in prišli do osrednjega ljubljanskega mestnega kina Kinodvor, ki je znan po raznoliki in kakovostni filmski produkciji. Ogledali smo si švedski film Kraljica smeha, ki govori o trinajstletni Sashi, ki se po svoje spopada z nedavno mamino smrtjo. Obrije si lase, neha brati knjige, sklene, da ne bo nikoli skrbela za nobeno živo bitje, predvsem pa želi postati stand-up komedijantka – kraljica smeha, saj želi nasmejati svojega očeta.

Izlet smo zaključili v veselem vzdušju s kosilom v restavraciji s hitro prehrano, nato pa smo se odpravili nazaj na vlak. Vožnja z vlakom domov je bila posebno doživetje – zaradi velike gneče smo namreč sedeli kar na tleh, kar pa nam ni preprečilo, da bi se imeli prav fino.

Andreja Dvoršek

Na izletu mi je bilo všeč v kinu in ko smo imeli malo prostega časa. Dobro mi je bilo, ko smo šli na kosilo v McDonald’s.

Zoja Moškon, 6. a

Bilo je zelo zanimivo, ko so nam pokazali vso sceno in studio. Film pa je bil prav tako zelo kvaliteten.

Rožle Grubič, 9. a

Bilo nama je super. Najbolj nama je bilo všeč, ko smo bili v stavbi RTV Slovenija. Tam smo izvedeli, kje snemajo vreme, oddaje, npr. V petek zvečer, Joker, kviz Vem … Videli smo tudi scene, pripomočke, oblačila itd. Prepoznali smo sceno Zajčka Bineta in videli, kje ličijo voditelje oddaj in druge. Kasneje smo šli tudi v kino, kjer smo si ogledali film Kraljica smeha, ki nama je bil kar žalosten. Po filmu smo šli še v McDonald’s in se odpravili na vlak, na katerem je bila prava dogodivščina, saj smo zaradi gneče skoraj celo pot sedeli na tleh. Dan nama je bil zelo všeč.

Karla Grubič in Maja Hriberšek, 8. a

Všeč mi je bilo, ko smo odšli v RTV Slovenije, kjer so pred nami snemali Male sive celice. Po kinu smo odšli v McDonald’s, kjer smo dobro najedli. Izlet je bil odličen.

Kim Zorko, 6. a

Film mi je bil všeč, sicer je bil žalosten ampak vredu. Ni mi med najljubšimi, ampak ni bil slab in dolgočasen.

Žana Ban, 8. a

V torek, 6. junija, smo obiskali RTV Slovenija. Po prvi šolski uri smo v jedilnici šole vzeli malico in se peš odpravili na železniško postajo. Peljali smo se in po eni uri po pol prispeli. Najprej smo se sprehodili do RTV Slovenije, kjer so nam predstavili prostore. Ko smo z ogledom končali, smo se sprehodili do Kinodvora.

Žana Jevšnik, 6. a